Demir ve çelik sektörü 2017 ihracatı yüzde 66 oranında arttı

Demir ve çelik sektörü 2017 ihracatı yüzde 66 oranında arttı

AKDENİZ Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçı Birlikleri (ADMİB) demir ve demir dışı metaller-çelik sektörü 2017 yılını 1,8 milyar dolar ihracat ve yüzde 66 artış ile kapattı.
2017 yılı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre, Türkiye demir ve demir dışı metaller-çelik sektör ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, yüzde 22 oranında artış ile 18,2 milyar dolar,  Aralık ayında ise yüzde 27 oranında artış ile 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin 2017 yılı sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik sektörü 1,8 milyar dolar ile Aralık ayında ise 196 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada yer aldı.
Aralık ayı ve 2017 yılı ihracat rakamlarını değerlendiren ADMİB Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü ihracatının 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 66 artış kaydettiğini ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri toplam ihracatındaki payının yüzde 16 olduğunu belirtti. Ulubaş, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, demir ve demir dışı metaller-çelik sektörünün Türkiye geneli sektör ihracatındaki payı yüzde 10 olduğunu ifade ederek, aralık ayında ise Akdeniz İhracatçı Birlikleri demir ve demir dışı metaller-çelik sektör ihracatında yüzde 94 artış gerçekleştiğini dile getirdi.
Aralık ayı Türkiye demir ve demir dışı metaller-çelik sektörü ihracat artışının yüzde 10 oranındaki Türkiye ihracat artışı üzerine çıkarak yüzde 27 oranında gerçekleştiğinin kaydeden Ulubaş, "Türkiye Geneli sektör ihracatında yüzde 10 pay sahibi olan Akdeniz İhracatçı Birlikleri demir ve demir dışı metaller-çelik sektörü, 2016 yılı Aralık ayında 101 milyon dolar ihracat gerçekleştirirken, 2017 yılı aynı dönemini 196 milyon dolar ihracat ile kapattı" dedi.
Ulubaş, 2017 yılında ise Akdeniz İhracatçı Birlikleri Demir ve Demir Dışı Metaller-Çelik Sektörü olarak yüzde 66 artış ile yüzde 22 oranında gerçekleşen sektör ihracat artışının üzerinde bir artış yakaladıklarını kaydederek, "2017 yılı Akdeniz İhracatçı Birlikleri demir ve demir dışı metaller-çelik sektörü ihracatında ilk sıralarda yer alan Irak'ta yüzde 3,4'ncü sırada yer alan Mısır'da ise yüzde 5 düşüş var. Ancak, bu düşüşü Birleşik Krallık'a yapılan ihracatta yüzde 167 oranında, Birleşik Devletler'e ise yüzde 222 oranındaki artışla kapatıp toplamda yüzde 66 oranında artışa ulaştık" diye konuştu.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri sektör ihracatından yüzde 17 oran ile en büyük paya sahip demir çelik boru ürün grubunda 2017 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 77 ihracat artışı yaşandığını dile getiren Ulubaş, şunları söyledi:

"Demir çelik yassı sıcak ve demir çelik yassı kaplama ürün gruplarında gerçekleşen ciddi artışlar dikkat çekmekle beraber, demir çelik çubuk ürün grubunda ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 10 ihracat düşüşü var."